25 липня 2025, 08:56
Народилася Зінаїда Аксентєва у 1900 році в Одесі в родині земського лікаря. Вищу освіту здобула в Одеському університеті. Протягом 1919—1925 рр. працювала обчислювачем Одеської астрономічної обсерваторії під керівництвом вченого-астронома О. Я. Орлова.
У 1926 р. Зінаїда Миколаївна була запрошена в Полтаву на роботу в гравіметричну обсерваторію, яку організував академік Олександр Орлов.
Розпочала свою діяльність на посаді спостерігача-обчислювача, а згодом займала посаду астронома-метеоролога, старшого наукового співробітника, завідувача відділу, заступника директора з наукової частини.
У 1951 р., маючи науковий ступінь доктора фізико-математичних наук, була обрана членом-кореспондентом АН УРСР і призначена директором Полтавської гравіметричної обсерваторії, якою керувала до останнього подиху.
Науковий заклад під керівництвом З. М. Аксентьєвої став визнаним у світі центром вивчення змін широт і руху полюсів Землі. За час її директорства значно розширилися обсяги наукових робіт та зміцніла матеріальна база обсерваторії.
Зокрема, запрацювали п’ять нових астрономічних приладів, побудували нові житлові будинки для співробітників та новий лабораторний корпус, нові павільйони, створили нові телескопи. Центральне бюро Служби широти протягом десяти років розташовувалось саме в Полтавській обсерваторії.
Галузь наукових інтересів З. Аксентьєвої — вивчення припливних деформацій Землі. Науковиця брала участь у гравіметричних зйомках території України, вивчала припливні явища на озері Байкал. Зробила аналіз 11-річних спостережень за коливаннями маятника в Полтаві.
Її кандидатська дисертація «Результати визначення сили тяжіння в Україні з 1926 по 1933 рр.» лягла в основу складання гравіметричної карти України, яка служить для попередньої розвідки покладів корисних копалин.
Паралельно з науковою та організаційною роботою, Зінаїда Аксентьєва брала участь у громадському житті. Обиралася депутатом Верховної Ради УРСР двох скликань, депутатом Полтавської обласної ради кількох скликань, була відзначена урядовими нагородами. У 1960 р. їй присвоєно звання заслуженого діяча науки УРСР.
Померла Зінаїда Аксентьєва 8 квітня 1969 р. Похована у Полтаві на центральному міському кладовищі. У 2006 р. за власні кошти колишніх співробітників обсерваторії на могилі встановлено стелу з сірого полірованого граніту та плиту з пам’ятними написами: «Аксентьєва Зінаїда Миколаївна 25.07.1900-8.04.1969 член-кореспондент Академії наук», «Від тих хто не забув вашу директорську мудрість, гуманність, доброту. Жовтень 2006 р.».
Світова наукова громадськість вшанувала і увічнила ім’я вченої у назві одного з кратерів на планеті Венера. Його назвали «Аксентьєва».
Aksent Jeva V Shljapi
Unnamed (2)
Підпишіться, щоб отримувати листи.