24 липня 2025, 11:20
Коли починати вакцинацію
Уперше вакцинацію проводять ще у ранньому дитинстві: у 2, 4 та 6 з ревакцинацією у 18 місяців – вакциною АКДП (Комбінована вакцина для профілактики кашлюку з цільноклітинним кашлюковим компонентом, дифтерії, правця) або АаКДП (Комбінована вакцина для профілактики кашлюку з ацелюлярним кашлюковим компонентом, дифтерії, правця проти кашлюку, дифтерії та правця). Наступне щеплення діти отримують у 6 років вакциною АДП (Анатоксин для профілактики дифтерії та правця) проти дифтерії та правця.
Коли вакцинуватися дорослим
Далі вакцинуватися потрібно раз на 10 років, починаючи з 16 років. Для цього використовується вакцина АДП-М (Анатоксин для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигену).
Якщо минуло понад 10 років від останньої вакцинації або ви взагалі її не робили – усе одно робіть, коли зможете. Порадьтеся з лікарем, він складе для вас індивідуальний графік вакцинації з дотриманням мінімальних інтервалів і надасть необхідні направлення.
Обов’язкова вакцинація – це безоплатно
Уся вакцинація від дифтерії та правця за Національним календарем профілактичних щеплень – безоплатна і доступна для дітей і дорослих. Щоб отримати щеплення, зверніться до:
Чим небезпечні дифтерія та правець
І дифтерія, і правець входять до переліку небезпечних інфекційних хвороб та можуть призводити до тяжких ускладнень, а іноді навіть смерті.
Правець уражає нервову систему, спричиняє сильні судоми та проблеми з диханням і може призвести до смерті.
Дифтерія може призвести до серцевої недостатності, ураження нирок, нервової системи, набряку головного мозку і зупинки дихання.
За матеріалами ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»
Підпишіться, щоб отримувати листи.