«Я пам’ятаю Чорнобильську трагедію, сам тоді ще був дитиною. У пам'яті залишилися ті трагічні моменти та весь біль. Як зі столиці влітку дітей відправляли на оздоровлення до таборів, – розповів Антон Чубенко. – Саме в той момент вся країна об’єдналася. Ліквідовувати наслідки аварії приїздили люди з усіх регіонів. Перший удар на себе прийняли вогнеборці. Саме вони гасили пожежу на 4-му енергоблоці. А зараз ми бачимо, як росія продовжує ядерний тероризм. Ворог Чорнобильською атомною станцією не обмежився і тепер шантажує Україну своєю діяльністю на Запорізькій атомній електростанції».
Директор Державного архіву Полтавської області Валентина Гудим розповіла, що архів розробив спеціальні лекції та уроки до Дня пам'яті жертв Чорнобильської катастрофи.
«Ми розробили цикл тематичних заходів, які розраховані на широке коло слухачів. І відсьогодні ми розпочинаємо цей цикл просвітницьких заходів», – говорить Валентина Гудим.
Присутні на заході ознайомилися з архівними документами, що розповідають про найбільшу техногенну аварію XX ст., подвійну мораль партійних та радянських керівників, подвиг людей багатьох професій, які вступили у боротьбу з невидимим убивчим атомом.
Презентовані документи дали можливість краще зрозуміти масштаби цієї катастрофи, відчути біль і відчай сотень тисяч краян, які в екстремальних умовах отримали загрозливі для здоров’я дози опромінювання. Вогнеборці, працівники УМВС, військовослужбовці разом із делегованими представниками підприємств, установ та організацій Полтавщини очищали територію від високорадіоактивних уламків, готували майданчики під інженерні споруди, будували житло для переселенців-чорнобильців.
За даними «Книги пам’яті», станом на 1 січня 2011 р. кількість учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в цілому в Україні складала 255 862 чол., з них кількість ліквідаторів – мешканців Полтавської області становила 11 966 чол. Серед перших ліквідаторів – Героїв України є і наш земляк, уродженець селища Новооріхівка Лубенського району, начальник електричного цеху з експлуатації Чорнобильської АЕС Олександр Лелеченко (1938-1986).
Документи взяті з фондів Державного архіву Полтавської області.
Державний Архів Тематичним Уроком Розпочав Цикл Заходів До 39 Ї Річниці Чорнобильської Трагедії1
Державний Архів Тематичним Уроком Розпочав Цикл Заходів До 39 Ї Річниці Чорнобильської Трагедії3
Державний Архів Тематичним Уроком Розпочав Цикл Заходів До 39 Ї Річниці Чорнобильської Трагедії4
Державний Архів Тематичним Уроком Розпочав Цикл Заходів До 39 Ї Річниці Чорнобильської Трагедії5
Підпишіться, щоб отримувати листи.