• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

День Державності в українському календарі державних свят та в суспільній свідомості

14 липня 2024, 16:25

  • Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
Пам Ятник

День Державності – наймолодше офіційне свято в українському календарі. Цього року ми вперше відзначаємо його 15 липня у зв’язку з перенесенням Верховною Радою з 28 липня через перехід Православної церкви України з Юліанського на Новоюліанський календар.

Суспільно-політичні дискусії 2021 року навколо самої ідеї впровадження нового свята винесли на поверхню різні погляди на набагато важливіші проблеми, аніж поява ще одного святкового чи вихідного дня. Зрештою вкотре постало питання: чи знають українці власну історію й чи здатні захистити її від маніпуляцій та перекручень, прямої фальсифікації? Початок повномасштабної російської агресії проти України показав, що росія давно використовувала факти історичного минулого для створення історичних міфів та брехливої пропаганди, нав’язуючи міфологеми про «спільність історичних коренів українського, білоруського й російського народів», «один народ», мовно-культурну та релігійну спільність тощо, зрештою, привласнивши українську історію. Увиразнилася низка проблем щодо самоідентифікації українців, усвідомлення власної унікальності у процесі етногенезу та націєтворення. За три десятиліття державної незалежності накопичилося чимало невирішених проблем, актуальність яких недооцінювалася владою і суспільством.

Якою бачиться мета відзначення Дня Державності? Вона, на мій погляд, багатовимірна. Передусім це нагадування про витоки українського  ствердження Київської Русі в середньовічній світовій спільноті. Адже нинішнє свято приурочене до Дня хрещення Русі та дня пам’яті про князя Володимира Великого. Хрещення Русі у 988 році стало точкою відліку європейського вибору наших далеких пращурів, а тяглість та спадкоємність державницьких і культурних традицій засвідчує, що ми, попри періоди бездержавності та імперського панування на історичних українських землях, ніколи не втрачали прагнення до самостійного державотворення.

До політичних уроків нашого минулого, що актуалізуються відзначенням Дня Державності, слід віднести й знання власної історії та повагу до неї, потребу популяризації історії українського народу у світі. Останнє важливе з точки зору утвердження нашої історії як частини світового, а не російського історичного процесу. Через знання історії ми створюємо пантеон українських героїв – борців за українську державність, культурних і наукових діячів, яких ми пізнаємо по суті заново та увічнюємо у суспільному просторі в нових геонімах відповідно до законів про декомунізацію та деколонізацію.

Отже, Україна спроможна здійснювати поступальний рух вперед до Перемоги, якісних змін, якщо еліта й суспільство осмислять нашу історичну й культурну спадщину, сповідуватимуть спільні громадянські та духовні цінності, реалізовуватимуть високу правосвідомість. А відзначення Дня Державності стане ще одним інформаційним приводом для нагадування та вшанування історичних витоків державності від часів Київської Русі.

 

Людмила Бабенко,

доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії України

Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка,

заслужений працівник освіти України

Поділитись

Теги

Україна

Новина за темою

Укрзалізниця запускає унікальний мистецький поїзд з фотовиставкою Говарда Баффетта
14/07/2024
Розпочала роботу освітньо-інформаційна платформа для мешканців Кримського півострова
14/07/2024
Матеріали до Дня спротиву окупації Криму
14/07/2024

Останні новини

Більше новин
«Наслідки ворожих атак, допомога військовим, ремонт доріг, турнір ветеранів», – Володимир Когут підбив підсумки тижня «Наслідки ворожих атак, допомога військовим, ремонт доріг, турнір ветеранів», – Володимир Когут підбив підсумки тижня
26/07/2025
На Більському городищі розпочалися дослідження Західного укріплення
26/07/2025
Спортсмени з Полтавщини – чемпіони світу з веслування на байдарках і каное серед молоді
26/07/2025
Андрій Єрмак провів низку розмов з американськими та європейськими партнерами
26/07/2025
На Полтавщині намолотили перший мільйон тонн зерна нового врожаю
26/07/2025
Обласний огляд-конкурс «Маруся Чурай» відбувся в Омельницькій громаді
26/07/2025
На платформі Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» створено Путівний тест
26/07/2025
Готуємо більше неприємностей для ворога – звернення Президента
25/07/2025
Синоптики прогнозують грозу на Полтавщині
25/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту